Kúszónövények gondozása és átteleltetése a kertben
A legtöbb kúszónövény a kertben viszonylag robosztus és sem téli védelmet, sem költséges gondozást nem igényel.
A virágképződés serkentése
A kúszórózsák az oldalhajtásokon hozzák a virágaikat. A folyton virágzó kúszórózsáknál a vizszintesen felkötözött hajtásokon lévő oldalhajtásokat (vesszőket) 2-4 rügyre kurtitsuk meg. Az egyszer virágzó kúszórózsák oldalhajtásait virágzás után körülbelül fele hosszúságúra vágjuk vissza.
Védelem a fagy elen
Elsősorban azok a kúszórózsák szenvednek a késő tavaszi éjszakai fagyoktól, amelyeket déli falak előtt nevelnek. Ezért tavasz elején rögzitsünk nádfonatot a támasztékhoz, hogy megvédjük az érzékeny rügyeket és hajtásokat.
Csavarodva kúszó növények visszametszése
Számos csavarodva kúszó növény nagyon gyorsan és sűrűn nő, ezért nemsokára teljesen befutja a támasztékát. Amennyiben van még elegendő hely, úgy nincs szükség a növény metszésére. Ha azonban a hajtások túl sűrűn burjánzanak, akkor a cserje elviseli az erős, évenkénti metszést.
Borostyán felkötözése
A borostyán nagyon lassú növekedésű és rendszerint nem igényel metszést. Csak akkor kell a kötöződróthoz nyúlnunk, ha a hajtások elhagyják a növény számára kijelölt helyet.
Iszalag helyes ültetése
Iszalag számára kb 40 cm széles ültetőgödröt készitsünk. A gyökérlabda mintegy 10-15 cm-re a földfelszin alá kerüljön. A növényt ferdén vezessük rá a támasztékra.
A gyökérzóna beárnyékolása
Az iszalag hűvös gyökérzónát igényel, ezért a gyökerek körül takarjuk le nagy, világos kövekkel a talajt, vagy ültssünk oda talajtakaró növényeket, amelyek a gyökér számára árnyékot és hűvösséget biztositanak.
http://www.viragok-a-kertben.hupont.hu/8/muskatlik-szaporitasa
előző oldal
következő oldal
http://www.viragok-a-kertben.hupont.hu/13/dezsas-novenyek-szaporitasa-es-atteleltetese